poniedziałek, 27 stycznia 2014

Nie potykaj się o przeszłość!

Pogódź się z przeszłością, żeby nie zepsuć przyszłości. Twoja przeszłość nie determinuje przyszłości, Twoje działania i przekonania - tak!

www.sxc.hu (x3)
Nie będę namawiać do negowania przeszłości, bo moim zdaniem ma ona wpływ na to, jacy jesteśmy w tym momencie i w jakim miejscu swojego życia jesteśmy. Dzięki niej mamy doświadczenia, pewną wiedzę, mamy w końcu na swoim koncie jakieś życiowe - mniej lub bardziej istotne - błędy, które czegoś nas jednak nauczyły. Bo przecież życie na tym trochę polega - by wyciągać wnioski ze swoich upadków i się z nich podnosić. Każdy ma przecież na swoim koncie jakieś bolesne doświadczenia, za które z perspektywy czasu jest wdzięczny, bo okazywały się cenną lekcją życia.

Poza tym warto pamiętać o tym, że z upływem czasu mamy tendencję do idealizowania dawnych wydarzeń. Tracimy obiektywne spojrzenie na to, co za nami, bo pamiętamy tylko to, co dobre. Tak naprawdę przeszłość to zlepek obrazów, dźwięków, zapachów, wspomnień - to tylko nasze wyobrażenie.

Przeszłości nie należy jednak bez końca rozpamiętywać, przeżywać i się nią zadręczać. Przede wszystkim dlatego, że na to, co za nami już nie mamy wpływu. Wpływ mamy na to, co dzieje się wokół nas teraz - dlaczego więc przepuszczać przez palce czas, który możemy tworzyć kosztem czegoś, co pozostanie już niezmienne. To bardzo proste - żeby iść do przodu trzeba patrzeć przed siebie. Oczywiście można czasem obejrzeć się za siebie, żeby spojrzeć z perspektywy na to, co za nami, ale nie można iść do przodu z odwróconą do tyłu głową, bo w ten sposób można się co najwyżej potknąć.

Nie trać już ani chwili z dziś na myślenie o tym, co było wczoraj... Wyznacz sobie nowe cele, by stały się impulsem do działania. Świat się nie kończy na trudnych doświadczeniach - życie toczy się dalej. Ważne by cel był na tyle realny, by rzeczywiście skupić się na jego realizacji. W ten sposób odciągniesz swój umysł od ciągłego rozpamiętywania negatywnych zdarzeń i emocji. Jeśli nawet nie rozumiesz, dlaczego doświadczasz trudnych momentów, spoglądaj w przyszłość - kiedy nabierzesz dystansu, odpowiedzi przyjdą same.


Nie masz już wpływu na to, co za Tobą, ale ciągle masz wpływ na to, co przed Tobą i kim się dzięki temu staniesz. Żyj! W końcu dowiesz się, gdzie prowadzi Twoja droga!