wtorek, 11 lutego 2014

Kurczak na płasko na chlebie z ziołami i cytryną

Ostatnimi czasu katowałam Was ciągle kalorycznymi słodkościami, dziś będzie więc dla odmiany kurczak z ziołami upieczony na płasko na chlebie. To z pozoru banalne danie jest niesamowite w smaku. Umieszczony na spodzie chleb wchłania sos z pieczącego się kurczaka, przechodząc jego aromatem. Nie uronimy więc ani kropli smaku, zyskując chrupiący dodatek do mięsa.


1 cały kurczak (ok. 1,5-1,8 kg)
3 łyżki miękkiego masła
1,5 łyżeczki grubej soli morskiej
6 kromek chleba o grubości ok. 2 cm (ok. pół bochenka)
1 szklanka liści bazylii
1 szklanka liści mięty
1 przepołowiona cytryna
czosnek
papryka słodka i ostra

Rozgrzewamy piekarnik do 220 st. C. Kurczaka przecinamy wewnątrz wzdłuż kręgosłupa nożycami kuchennymi i otwieramy jak książkę. Odwracamy i dociskamy, aby leżał płasko. Smarujemy go 2 łyżkami masła i przyprawiamy solą, papryką oraz czosnkiem.


Resztą masła smarujemy kromki chleba po jednej stronie. Układamy je obok siebie, masłem do góry, na blaszce do pieczenia pokrytej folią aluminiową. Na wierzchu kładziemy kurczaka. Pieczemy go, aż będzie złocistobrązowy.


Wyjmujemy kurczaka z piekarnika, niech odpocznie na blaszce 10 minut. Następnie posypujemy ziołami i wyciskamy  na kurczaka sok z cytryn. Dzielimy chleb i kurczaka na porcje i podajemy.