poniedziałek, 24 lutego 2014

Zacznij żyć dla siebie!

Sporą część swojego życia spędziłam na zamartwianiu się, co myślą o mnie inni i spełnianiu cudzych oczekiwań. Dziś wiem, że to było głupie i niepotrzebnie psuło mi samopoczucie, dlatego nie przejmuj się tym, co inni myślą o Tobie. Ważniejsze jest to, co Ty myślisz o sobie - jak wartościowy i ważny jesteś dla siebie.

© Tatyana Gladskih - Fotolia.com


Strach przed tym, co myślą o nas inni przybiera różne postaci - zazwyczaj takie, które utrudniają nam życie. Może to być wstyd, nieśmiałość czy perfekcjonizm. Zastanawiając się, co pomyślą o nas inni możemy przegapić bardzo wiele w naszym życiu. Często rezygnujemy z sięgania po nasze marzenia, bojąc się ludzkich osądów czy odrzucenia. Ten strach sprawia, że nie osiągamy w życiu zbyt wiele, bo cudze sukcesu drażnią ludzi, więc będą starali się nas od nich odwieść.


Dlaczego tak bardzo przejmujemy się tym, co myślą o nas inni? To podobno nasza genetyczna scheda po przodkach. Kiedyś, aby przetrwać, należało funkcjonować w grupie, bo pojedyncza jednostka nie miała szans. Ludzie pierwotni zabiegali więc o akceptację grupy. Ale to co sprawdzało się w tamtych czasach, zupełnie nie sprawdza się we współczesnym świecie. Teraz możemy należeć do różnych grup społecznych, nawet kilku jednocześnie, sami je sobie wybieramy i to, że popełnimy jakiś błąd w jednej z nich, nie dyskredytuje nas w pozostałych. Przetrwanie przestało być priorytetem, a ważniejsze jest teraz, aby przeżyć swoje życie dobrze, w harmonii z innymi, koncentrując się na tym, co jest ważne dla nas samych. Ta mądrość jednak przychodzi do nas z wiekiem.


Miej odwagę, aby ludzie zobaczyli Twoje prawdziwe ja. Pozwól im się oceniać, a nawet ich do tego zachęcaj - dzięki temu lepiej poznasz siebie i uodpornisz się na cudze osądy. Nawet jeśli słuchasz tego, co mówią inni, decyzje o sobie podejmuj sam. Sugerować możesz się tylko opiniami najbliższych, obcy ludzie nie mają nawet prawa mówić Ci, jak żyć.


Jak przestać się przejmować tym, co myślą o nas inni?

1. Przestań o tym myśleć - często to, co wydaje Ci się, że jest poddawane ocenie, przez ludzi jest zupełnie niezauważane. Jeśli chcesz się o tym przekonać, zrób coś, co jest nietypowe dla Ciebie i wtedy zobaczysz, że być może najbliżsi to dostrzegą, ale dla obcych ludzi będzie to zupełnie obojętne. Zastanów się jak wiele czasu sam poświęcasz na myślenie o innych ludziach i ich ocenianie. Niewiele, prawda? Jeśli już zaczniesz rozmyślać nad tym, jak jesteś postrzegany, poszukaj w sobie raczej dobrych cech, rzeczy w których jesteś dobry, dzięki temu skierujesz swoje myślenie na inne tory.

2. Spoglądaj na wszystko z odpowiedniej perspektywy - ludzie, którzy skupiają się na tym, co myślą o nich inni, często skupiają się na drobiazgach roztrząsając je bez końca, zamiast spojrzeć na problem globalnie. Masz tylko jedno życie, nie pozwól innym, aby uczynili je mniej przyjemnym. Nawet jeśli ktoś krytykuje Cię, nie zapominaj, że ludzie często zmieniają zdanie. Zrób listę rzeczy, za które jesteś wdzięczny - uświadomisz sobie, jak wiele masz rzeczy ważnych wokół siebie, zamiast rozpamiętywać to, czego nie masz. Naucz się cieszyć z małych rzeczy, jak kubek dobrej kawy czy spotkanie z przyjacielem - to pomoże Ci odkrywać dobre strony życia.

3. Bądź bardziej pewny siebie w swoich decyzjach i działaniach. Jeśli nie czujesz się dobrze w jakichś sytuacjach ludzie to zauważają w Twoim zachowaniu i mogą to negatywnie komentować. Jeśli będziesz się czuł ze sobą dobrze, nikomu nie przyjdzie do głowy, by Cię osądzać. Dobrym sposobem na dodanie sobie pewności siebie jest uśmiech, bo sprawia, że ludzie są dla nas bardziej przyjaźni i otwarci. Staraj się wizualizować sobie sukcesy czy pozytywne skutki swoich decyzji, zamiast się zastanawiać, co będzie, jak się nie uda. Jeśli postawisz sobie cel - drogę do niego podziel na małe odcinki, wtedy łatwiej będzie Ci go osiągnąć, nie rezygnując w obawie przed porażką.

4. Naucz się kontrolować emocje - stres, niepokój, a potem szczęście czy poczucie ulgi to prawdziwy rollercoaster dla naszego umysłu. Bądź świadomy swoich emocji i obserwuj je w swojej głowie, zobaczysz wówczas jak szybko one przychodzą i odchodzą.

5. Akceptuj siebie - wiadomo, że nie jest to łatwe, bo każdy z nas ma jakieś słabości czy kompleksy. Spisz je na kartce i zastanów się, jak możesz je zmienić. Jeśli w jakichś dziedzinach nie chcesz wprowadzać zmian, nie masz prawa na nie narzekać. Z czasem zauważysz jak wiele z tych rzeczy jest nieistotnych i przestaniesz się nimi martwić.