sobota, 7 listopada 2015

Czysty zlew - bezpieczna kuchnia

Chyba każdy się ze mną zgodzi, że brudna kuchnia to niebezpieczna kuchnia. Ostatnio pisałam o czyszczeniu blatów, dziś będzie o zlewozmywaku. To miejsce strategiczne, bo służy nam przecież do przygotowywania posiłków, a tam gdzie woda, tam lubią gromadzić się bakterie.Czyszczenie zlewu dla jednych wydaje się czynnością tak naturalną i banalną, że nie warto nawet o niej pisać, dla innych nie będzie to już takie oczywiste. W końcu używamy go tyle razy dziennie, że powinien być czysty. Ale nawet jeśli po każdym korzystaniu ze zlewu spłuczemy go wodą i przetrzemy ścierką, i tak z czasem na dnie zauważymy osad.Choć na rynku możliwości jest coraz więcej, chyba w większości domów obecnie królują zlewozmywaki stalowe - odporne i nowoczesne.Na nich się skupię, choć przemycę Wam też garść porad dla innych materiałów.

Czyścimy zlewozmywak tradycyjnie...

Do czyszczenia zlewozmywaka mamy dostępny cały wachlarz mleczek. Po naniesieniu mleczka na powierzchnię zlewu, czyścimy go gąbeczką. Uwaga! Jeśli nie chcemy porysować powierzchni zlewu, należy to robić miękką stroną gąbeczki. Aby dostać się do trudno dostępnych zakamarków można użyć szczoteczki do zębów lub nici dentystycznej - ja jej używam, żeby doczyścić szczeliny przy armaturze, do których trudno dojechać ściereczką oraz dokładnie doczyścić odpływ, bo tam lubią się gromadzić osady i zabrudzenia. Po takim czyszczeniu mleczko spłukujemy dokładnie, a zlewozmywak wycieramy do sucha.
Jeśli chcemy, aby zlew pięknie błyszczał, możemy go teraz wypolerować oliwką dla dzieci lub po prostu kuchennym olejem i papierowym ręcznikiem. Ma to dodatkową zaletę - dzięki tej warstwie, brud będzie łatwiej spływał, a na zlewie nie będą powstawały zacieki. 
Do czyszczenia zlewu można używać również środków uniwersalnych czy przeznaczonych do szkła, należy jednak zwrócić uwagę, aby nie zawierały amoniaku, wybielaczy i środków ścierających, bo wtedy możemy zniszczyć powierzchnię zlewozmywaka.

 

...i ekologicznie

W ostatnich czasach w wielu domach odchodzi się od stosowania detergentów na rzecz bardziej dostępnych, domowych środków. Dla zwolenników tej metody też mam sposób.
Spłukujemy zlew wodą, usuwając wszystkie resztki jedzenia z odpływu. Następnie posypujemy całą powierzchnię sodą oczyszczoną i czyścimy przy użyciu miękkiej gąbki. Soda oczyszczona pięknie czyści zlew, nie pozostawiając zarysowań.
Następnie spłukujemy całość octem - spowoduje to, że pojawi się piana i syczenie. Ale bez obaw, ocet dezynfekuje nam zlew, a przy tym usuwa trudne do wyczyszczenia plamy z wody.
Następnie przecieramy cały zlew skórką z cytryny lub pomarańczy - pozwoli to nam usunąć nieprzyjemne zapachy.
Na koniec polerujemy zlewozmywak przy użyciu papierowego ręcznika i oliwy z oliwek. To zagwarantuje mu piękny połysk przez kilka tygodni. Prawda, że proste?

Jeśli nie stalowy...

Kamienny lub syntetyczny zlew można pięknie doczyścić używając proszku do prania. Należy zmieszać go z wodą tworząc papkę i taką nałożyć na powierzchnię zlewu i pozostawić na jakiś czas. Po spłukaniu zlew będzie jak nowy.

 

Jak dbać o zlewozmywak?

Obecnie dostępne są na rynku dwa rodzaje stalowych zlewozmywaków - gładkie i porowate. Te pierwsze są łatwiejsze w utrzymaniu, ale łatwo je też porysować.
  • Jeśli nie chcemy, by już od pierwszego użycia sztućce zostawiły na nim swój ślad, warto stosować specjalne ochronne maty na dno zlewozmywaka.
  • Należy także zwracać uwagę, aby zlew nie był poddany zbyt długiemu kontaktowi z owocami, octem, sosami sałatkowymi czy innymi kwaśnymi potrawami, bo jeśli jego powierzchnia przez dłuższy czas będzie poddana działaniu kwasów, mogą pojawić się przebarwienie, a kwas może trawić powierzchnię.
  • Nie stosuj do czyszczenia żrących preparatów, np. takich, które służą do udrażniania rur.
  • Po każdym zmywaniu spłucz zlewozmywak wodą i wytrzyj do sucha.
  • Nie zostawiaj w zlewie lub na jego krawędzi mokrych ścierek i gąbek
  • Jeśli chcesz utrzymać zlew w dobrym stanie, należy go porządnie czyścić raz w tygodniu
  • I jeszcze jedna ważna rzecz, o której pisałam już przy okazji blatów - jeśli chcesz miło zacząć dzień zadbaj wieczorem o to, by nie powitała Cię rano góra brudnych naczyń

A Wy macie jakieś swoje patenty na czyszczenie zlewu?