czwartek, 11 września 2014

Żółty - kolor optymizmu

Zastanawialiście się kiedyś, dlaczego firmy wybierają do swojego logo ten, a nie inny kolor? Albo dlaczego wybieracie ten a nie inny kolor ubrań czy wnętrz w Waszym domu? Dlaczego jednych ludzi postrzegacie pozytywnie, a innych negatywnie? Spora w tym zasługa kolorów, bo okazuje się, że podświadomie oddziałują na nas i nasze myślenie. Dlatego chciałam Was zaprosić na cykl, w którym zdradzę Wam, jak działają na nas i otoczenie poszczególne kolory i jak możemy to wykorzystywać. Zaczniemy od żółtego.Ten akurat kolor nie należy do moich ulubionych, ale był to ulubiony kolor Konfucjusza i buddyjskich lamów. Trzeba mu oddać, że jest to kolor, który promieniuje optymizmem, jasnością i szczęściem. Odcienie złotożółte niosą obietnicę pozytywnej przyszłości. Żółty wybija się spośród innych kolorów, zaszczepiając optymizm, energię oraz pobudzając twórcze myślenie.

Kiedy próbujesz sobie wyobrazić kolor żółty, pod powieki wkradają się jasne promienie słońca, ciepło, rozkwitające kwiaty, rozgrzewające się powietrze, dojrzałe owoce i zboża, światło i jasność. Z żółtej barwy emanuje blask i radość, ale także potrzeba dzielenia się tą radością, potrzeba kontaktu z drugim człowiekiem. Klient otoczony żółtym czuje optymistyczne wibracje w mózgu, który uwalnia więcej serotoniny, odpowiedzialnej za chemiczne poczucie szczęścia, wydobywa twórcze myśli, przyspiesza metabolizm, więc w gastronomii idealnie obudzi głód u potencjalnego klienta, a co za tym idzie zwiększy sprzedaż. Być może więc to wcale nie przypadek, że logo McDonald's jest żółte?

W negatywnym wydaniu tak ubierają się osoby, które mają zakłóconą komunikację z innymi, nie potrafią otwarcie mówić o swoich problemach albo mówią o wszystkim, tylko nie o sobie, czują się nierozumiane przez innych. Ubranie w żółtym kolorze jest pomocne, kiedy musimy dogadać się z kimś w istotnej sprawie, bo jego wibracja sprawia, że rozmówcy nie uda się wywinąć z zasadniczej rozmowy. To kolor korzystny do prowadzenia wykładów, zdawania egzaminów ustnych i negocjacji handlowych.  Działanie:
 • pobudza procesy umysłowe
 • pobudza system nerwowy
 • aktywuje pamięć
 • zachęca do komunikacji

Jeszcze kilka ciekawostek o żółtym:
 1. W X wieku we Francji drzwi zdrajców i kryminalistów były malowane na żółto.
 2. Żółty symbolizuje smutek w kulturze greckiej i  zazdrość w kulturze francuskiej.
 3. Żółty jest psychologicznie najradośniejszym kolorem w całej palecie.
 4. Komiksowa postać Green Lantern bał się żółtego koloru.
 5. 75 % ołówków sprzedawanych w USA ma kolor żółty.
 6. Odcień cytrynowożółty symbolizuje nienawiść i zdradę. Judasz przedstawiany jest w malarstwie z żółtej szacie.
 7. Niegdyś kolor żółty był barwą zamężnych kobiet i matek, miał wzbudzać do nich szacunek. Tak było w Siedmiogrodzie. Mężatki przez rok po ślubie nosiły żółte welony, w nich też były chowane zmarłe zamężne kobiety.  


Zaskoczeni? A może właśnie tak odbieracie żółty?