czwartek, 6 lutego 2014

Jak się kłocić? Mądrze!

Wydaje Ci się, że kłótnia w związku to nic dobrego? Nie do końca... Konstruktywna może oczyścić atmosferę, rozwiązać problem i pomóc w pracy nad prawidłową relacją. Kiedyś wydawało mi się, że idealne pary nie kłócą się wcale. Teraz wiem, że gdzie dwoje ludzi, tam dwa różne zdania i spory bywają nieuniknione.

© Ana Blazic Pavlovic - Fotolia.com

Kłótniom sprzyja codzienny stres, który sprawia, że stajemy się wybuchowi i drażliwi. Wystarczy wówczas mała iskra, by ruszyć do ataku. Można jednak prowadzić spory tak, by nie niszczyć związku i siebie nawzajem. Kluczem jest konstruktywna kłótnia.

Na czym polega konstruktywna kłótnia? To otwarta i szczera dyskusja dwóch osób, które mają inne zdanie na dany temat. Nie ma tutaj miejsca na krzyk, przemoc, wyrzucanie pretensji, trzaskanie drzwiami czy mówienie w emocjach słów, których normalnie by się nie powiedziało.

© Vitalinko - Fotolia.com

Jak się kłócić mądrze?
1. Trzymaj się tematu - mów o tym, co jest przedmiotem sporu. Wypominanie dawnych błędów i urazów nie pomaga w rozwiązywaniu konfliktu. Rozdrapywanie starych ran spowoduje, że z oczu zniknie Ci rzeczywisty przedmiot sporu.
2. Zaakceptuj, że się różnicie - nie oczekuj, że partner będzie reagował tak samo jak Ty. Kobiety zwykle w sytuacjach stresowych wolą się wygadać i dać upust emocjom, mężczyźni - walczą lub uciekają.
3. Mów w pierwszej osobie - "ja" - używanie zwroty "Ty" brzmi oskarżycielsko i zaognia konflikt, mów raczej o sobie i swoich uczuciach.
4. Reaguj natychmiast i adekwatnie do problemu - chowanie urazy i złości powoduje, że w końcu emocje wybuchają ze zdwojoną siłą. Trudno wtedy racjonalnie myśleć i taka kłótnia bardzo szybko wymyka się spod kontroli. Lepiej wtedy ochłonąć i wrócić do rozmowy, gdy emocje opadną.
5. Uważnie słuchaj - kłócąc się zwykle skupiamy się na sobie i nie słuchamy, co ma do powiedzenia druga strona, w myślach przygotowując kolejną ripostę. Tymczasem umiejętność słuchania jest kluczem do rozwiązywania problemu.
6. Panuj nad emocjami - wybuch złości na początku kłótni jest normalny, ale nie należy się nakręcać. Krzyk, obelgi, trzaskanie drzwiami wcale nie rozwiązuje problemu. Nawet, gdy druga strona próbuje nas sprowokować, warto trzymać emocje na wodzy (patrz pkt. 4)
7. Nie uogólniaj - trzymaj się przedmiotu sporu i unikaj słów "zawsze" oraz "nigdy". Nie oceniaj osoby, z którą się kłócisz, ale jej zachowania, które są przedmiotem sporu.
8. Nie używaj porównań do innych osób - porównywanie partnera do partnerów koleżanek czy sposobu życia tylko wzmaga irytację, bądź sprawia przykrość, ale na pewno nie służy rozwiązaniu problemu. Lepiej skupić się na swojej sytuacji i szukać własnych wzorców rozwiązania problemu.
9. Nie krzycz!
10. Nigdy nie stosuj w kłótni gróźb, zastraszania czy szantażu
11. Mów rzeczowo i zwięźle - jeśli zaserwujemy partnerowi obszerny wywód na temat jego zachowania, możemy być pewne, że nie dotrwa on nawet do jego połowy
12. Unikaj kłótni długich i gwałtownych - jeśli kłótnia trwa zbyt długo lub przybiera na sile, należy ją zakończyć, bo na pewno nie doprowadzi ona do zgody. Warto wtedy przełożyć rozmowę na następny dzień lub wrócić do niej po kilku godzinach, kiedy obie strony nabiorą nieco dystansu.
13. Nie zadawaj pytań retorycznych - pytania typu "Jak mogłeś to zrobić?" nie wnoszą do kłótni nic, oprócz straty czasu i energii.
14. Szanuj drugą osobę - nawet podczas kłótni pamiętaj o więzi, która Was łączy, nie ośmieszaj i nie obrażaj.
15. Unikaj kłamstw - nieszczerość zabija dobre relacje między ludźmi.
16. Uważaj na słowa - nie mów niczego, czego potem możesz żałować. Lepiej zastanowić się, co chce się powiedzieć, niż potem przekonywać drugą stronę, że nie chciało się użyć bolesnych, krzywdzących słów.
17. Rozwiązuj konflikt  w cztery oczy - nie rób tego w obecności dzieci, rodziny czy znajomych. Dzieci nie powinny być świadkiem niszczących, gwałtownych kłótni, bo musimy pamiętać, że obserwując nas, one uczą się rozwiązywania konfliktów w ten sam sposób.
18. Precyzuj swoje oczekiwania - nie oczekuj, że druga strona domyśli się, o co ci chodzi. Mów wprost, czego oczekujesz.
19. Dąż do rozwiązania konfliktu - pamiętaj, że celem kłótni jest przede wszystkim rozwiązanie sporu i staraj się szukać kompromisu, który usatysfakcjonuje obie strony. Nie staraj się za wszelką cenę postawić na swoim i udowodnić swoich racji.
20. Bądź otwarta na przeprosiny i wzajemne wybaczenie - nie pielęgnuj poczucia krzywdy. Jeśli zranisz partnera, musisz przeprosić. Jeśli popełniłaś błąd, przyznaj się do tego. I pamiętaj, że nawet najgorszą awanturę może rozładować poczucie humoru, czasem warto więc niektóre sprawy obrócić w żart.

© tatigreat - Fotolia.com
Pamiętaj, że tłumienie złości odbija się niekorzystnie na naszym zdrowiu - możesz odczuwać nie tylko dyskomfort psychiczny, ale także fizyczne dolegliwości, jak bóle brzucha, głowy czy pleców. Czasami niewyrażona w odpowiednim momencie złość kierowana jest przeciwko zupełnie innym ludziom, niż ci, których ona dotyczy. Dlatego warto rozwiązywać problemy na bieżąco. Wyrażanie gniewu w kontrolowany sposób choć nie jest wcale takie łatwe, pokazuje, że relacja jest dla Ciebie istotną częścią życia.
 
Ostatni rok mojego związku był dość burzliwy, jednak wprowadzając powyższe zasady widzę, jak ewoluują nasze spory i relacje oraz moje ich postrzeganie.

A jak wyglądają Twoje kłótnie?