Aby wykorzystać w pełni zdrowotne walory truskawek najlepiej jeść je na surowo i bez żadnych dodatków. Warto też wiedzieć, że nie jest to roślina rosnąca dziko, ale dzieło człowieka - w XVII wieku bowiem zdecydowano się skrzyżować dwie odmiany poziomek.
Truskawka posiada więcej witaminy C niż owoce cytrusowe. Zawierają także witaminę PP, które reguluje dotlenienie krwi. W owocach tych znajdziemy także wapń i fosfor, które wzmacniają nasze zęby i kości oraz poprawiają pracę mięśni, a także żelazo, które jest istotne dla organizmu ze względu na procesy krwiotwórcze oraz potas i mangan. Jakby tego było mało truskawki zawierają sole organiczne poprawiające przemianę materii oraz pektyny oczyszczające jelita z resztek pokarmowych.
Ten smaczny owoc ma także właściwości antynowotworowe wynikające z obecności kwasu elegonowego oraz właściwości bakteriobójcze, które zawdzięcza fitocydom. Te ostatnie właściwości truskawek są wykorzystywane przy produkcji maseczek do cery trądzikowej. Wiadomo także, że pomagają zwalczać wirusa powodującego półpasiec i opryszczkę.
Przed wiekami truskawki wykorzystywano do leczenia kamicy nerkowej, zapalenia stawów i reumatyzmu. Truskawki zalecano także jako medykament na wzmocnienie wątroby i oczyszczenie układu pokarmowego.
Truskawki chronią przed anemią, wzmacniają organizm, wpływają odświeżająco na cerę i
włosy, będąc przy tym wielkim sprzymierzeńcem w walce z chorobami
reumatycznymi i artretycznymi.Obniżają kwasowość moczu i z tego powodu poleca się je przy
schorzeniach wątroby, nerek, kamieniach moczowych i żółciowych oraz przy
podagrze.
Powszechnie uważa się, że truskawki są jednym z bardziej alergizujących owoców. Rzeczywiście uczuleniem mogą reagować na nie dzieci, ale zwykle nie dotyczą one już dorosłych. Reakcja to najczęściej pokrzywka, czasami biegunka. Truskawek powinny unikać dzieci do końca 1. roku życia oraz kobiety karmiące. Warto pamiętać przy tym, że jak w przypadku większości uczuleń, reakcja alergiczna nie następuje przy pierwszym kontakcie z alergenem - w tym przypadku truskawką - ale zazwyczaj przy kolejnym.
Na owoce te powinny także uważać osoby uczulone na salicylany, z nadwrażliwymi jelitami i chorobą wrzodową oraz chorzy na trzustkę.
Medycyna ludowa od dawna wykorzystuje także napary z liści truskawek
przy niedokrwistości, kamicy żółciowej, szkorbucie i anemii, a medycyna
oficjalna potwierdziła rzeczywiste działanie tych specyfików. Świeże i ciepłe liście przykładane były do ran i wrzodów, a rozgniecione
owoce i sok stosowało się do leczenia egzemy, plam i stanów zapalnych
skóry.
Herbatkę z liści i kwiatów truskawki zaleca się przy przeziębieniach.
Wyciągi z truskawek w kosmetykach działają odżywczo, bakteriobójczo i
ściągająco. Wchodzą w skład środków kosmetycznych używanych do
pielęgnacji skóry zniszczonej, przesuszonej i łuszczącej się. Dzięki truskawkom drobne zmarszczki, piegi i przebarwienia są mniej widoczne, a
cera nabiera blasku. Oprócz zajadania się
truskawkami, warto więc zafundować sobie aromatyczną maseczkę ze zgniecionych truskawek z dodatkiem jogurtu naturalnego i soku z cytryny.
Na koniec jeszcze garść ciekawostek:
- truskawki nie lubią moczenia - należy je umyć pod bieżącą wodą, a dopiero na końcu oderwać szypułki
- dawniej wierzono, że truskawki mają negatywny wpływ na kobiety w ciąży - jeśli ciężarna, w trakcie przechodzenia przez pole, na którym rosły truskawki, dotknęła owocu fragmentem swojego ciała, to należało się spodziewać, iż dziecko będzie miało znamię tzw. naczyniaka w tym miejscu.
- truskawki ze względu na swój czerwony kolor i kształt uważano za afrodyzjak - we Francji istniała tradycja przygotowywania zupy truskawkowej dla nowożeńców.
- wierzono, że jeśli ktoś przepołowi truskawkę i podzieli się nią ze swym wybrankiem lub wybranką, wkrótce te dwie osoby połączy gorące uczucie.
- W Bawarii rolnicy każdej wiosny używali truskawek, aby zapewnić bydłu zdrowie. Do rogów krów przywiązuje się małe koszyczki wypełnione truskawkami, jako dar dla elfów, które w podziękowaniu za ten dar sprawiają, iż bydło rodzi zdrowe potomstwo i jest obfite w mleko.
Smacznego!