piątek, 6 czerwca 2014

Z lepszym widokiem - myjemy okna

Wracam do Was po małych życiowych zawirowaniach. Po zrobieniu porządków w życiu, czas na zrobienie porządków w domu. Mycie okien to jedna z takich czynności domowych, które wymagają nieco wysiłku, ale przy tym niesamowicie mnie relaksują. Jako, że właśnie zmieniłam mieszkanie, czas zadbać o lepsze widoki - nie tylko te na przyszłość. A jak myć okna skutecznie? Mam dla Was garść cennych rad i kilka trików.1. Zanim rozpoczniesz mycie okien, przygotuj sobie wszystkie potrzebne narzędzia - nie ma nic gorszego, niż przerywanie co chwila rozpoczętej pracy, przy przynieść sobie np. kolejną ścierkę. Zaopatrz się też w tzw. "ściągarkę" do mycia szyb - zobaczysz, jak pomocna jest ona przy myciu okien i zrozumiesz, dlaczego zawodowcy korzystają z takich narzędzi. Można kupić taką z gąbką po drugiej stronie, wtedy mycie okien jest jeszcze łatwiejsze. Przyda ci się także ściereczka z mikrofibry.

2. Myj okna w dni pochmurne - o tym, dlaczego nie myjemy okien, kiedy pada deszcz, nie będę wyjaśniać, bo wydaje się to dość oczywiste. Słońce nie jest jednak również naszym sprzymierzeńcem, bo na słońcu rozgrzane szyby będą szybko wysychać, przez co na oknach pozostaną smugi. Jeśli pogoda wyjątkowo dopisuje, lepiej umyć okna wcześnie rano lub pod wieczór.

3. Udowodniono, że po 2 miesiącach od ostatniego mycia do mieszkania wpada prawie o 40 procent mniej słońca. Okna warto więc myć nie rzadziej, niż co 2 miesiące.

4. Zanim użyjesz sprayu do mycia szyb, przetrzyj szyby ciepłą wodą (ja dodaję do niej płynu do mycia naczyń - należy jednak użyć tylko odrobinę, bo jeśli wlejemy zbyt dużo na oknach zostaną smugi), aby zmyć największy kurz, brud uliczny i zacieki po deszczu. Świetnie też się tutaj sprawdza ściereczka z mikrofibry i zwykła ciepła woda. Dopiero tak przygotowane szyby możemy wypolerować płynem do mycia szyb. Jeśli nie zmyjemy szyb wodą, płyn zamiast czyścić okna będzie tylko rozmazywał brud.

5. Okna myjemy od góry szyby do dołu, a osuszamy w przeciwnym kierunku. Ja dodatkowo stosuję taką sztuczkę, że okna od zewnątrz poleruję pionowymi ruchami, a wewnątrz poziomymi, wówczas łatwiej jest mi dojść, po której stronie powstały ewentualne smugi. Do polerowania najlepiej użyć specjalnej ścierki z mikrofibry, bądź sposobem babci - gazety. Papierowe ręczniki w większości wypadków pozostawiają na szybach pyłki. Rewelacyjnym narzędziem do polerowania okien są... damskie rajstopy. Spróbujcie i przekonajcie się same!


6. Mycie okien rozpoczynamy od wyczyszczenia ram okiennych - to, jakich środków użyjemy do tego celu, zależy czy okna są drewniane, aluminiowe czy plastikowe. Ramy z PCV można wyczyścić środkiem odtłuszczającym, a do mycia drewnianych wystarczy woda z płynem do mycia naczyń. Uważaj na płyn do mycia szyb, jeśli masz drewniane okna - przez zawartość amoniaku i innych środków chemicznych może on uszkodzić lakier czy drewnianą powierzchnię. Pamiętaj też o umyciu rolet i parapetów zewnętrznych!

7. Chcesz myć okna ekologicznie? Zamiast płynu do mycia okien możesz użyć mieszanki wody i octu. Zamiast octu można też wykorzystać sok z cytryny lub użyć roztworu ciepłej wody z sodą. Wszystkie te specyfiki w proporcji 2 łyżki na litr wody. Bardzo skuteczne jest też przetarcie szyb ściereczką zwilżoną spirytusem denaturowanym - to też sposób naszych babć.

8. Nie przecieraj szyb na sucho, bo drobinki kurzu i brudu mogą sprawić, że powierzchnia szyb ulegnie zarysowaniom. Aby pozbyć się drobnych rysek na szkle wystarczy wypolerować te miejsca pastą do zębów. Plam po taśmie klejącej pozbędziesz się z szyb za pomocą zmywacza do paznokci.

9. Ciekawym sposobem mycia okien jest również dolanie do miski lub wiaderka z ciepłą wodą zakrętki płynu do zmiękczania tkanin. Umycie szyb taką mieszanką sprawi, że będą bez smug, przyjemnie i delikatnie pachnące, a dodatkowo odrobina płynu do zmiękczania tkanin sprawi, że na szybach zostanie delikatna niewidoczna powłoczka, zapobiegająca osiadaniu się kurzu. Taki sam rezultat otrzymamy do dodaniu do wody paru kropel gliceryny (można kupić w każdej aptece), jednak w tym przypadku szyby nie będą pięknie pachnieć.

10. Do czyszczenia narożników użyj miękkiej szczoteczki do zębów lub wacika.


Przyznam się Wam szczerze, że sama nie myję okien co 2 miesiące - robię to cztery razy do roku. Jednak same szyby staram się przecierać częściej. To co - myjemy?