środa, 20 sierpnia 2014

Bądź najlepszą wersją siebie!

Nie porównuj się z innymi, bo nigdy nie wiesz, przez co przeszli i dokąd zmierzają. Gdyby każdy zrzucił na stos swoje problemy, uwierz, że szybko zabrałabyś swoje własne z powrotem. Zamiast więc tracić czas na życie cudzym życiem poświęć go na to, by Twoje życie było jeszcze lepsze.


Chyba większość z nas zdaje sobie sprawę, że porównywanie się z innymi jest głupie, a mimo to często to robimy. Porównujemy urodę, samochody, styl życia, swoje domy, zarobki, odzież czy inne bardziej lub mniej mierzalne rzeczy. Przyznaj się, ile razy pomyślałaś o kimś: "Dlaczego on/ona ma lepiej niż ja?" Tymczasem takie porównywanie się może nas doprowadzić co najwyżej do zazdrości lub depresji, a w wielu przypadkach wcale nie jest wymierne. Portale społecznościowe, gdzie możemy śledzić życie innych są słabym wskaźnikiem wartości. Czy nie powstały właśnie po to, by kreować nas z tej piękniejszej strony - dzielić się swoim życiem, przemyśleniami i zdjęciami?

Prawda jest taka, że najczęściej porównujemy rzeczy, w których konfrontacji wypadamy mniej korzystnie. Ale w większości są to rzeczy, które sami możemy mieć - zamiast więc porównywać, zazdrościć i użalać się nad sobą, zainspiruj się i działaj!

Przestań porównywać się do innych! Takie porównywanie się to zły nawyk! Otaczający świat projektuje nam, że żeby być kobietą szczęśliwą trzeba mieć nieskazitelną cerę, duże oczy, pełne usta, mały nos, białe zęby, lśniące włosy, zgrabne ciało i ciuchy od modnych projektantów. Od mężczyzn oczekuje się wysokiego wzrostu, sześciopaku na brzuchu, markowych ubrań i łańcuszka kobiet wokół. Przez to wszechogarniające nas pranie mózgu wydaje nam się, że powinniśmy zachowywać się i wyglądać w określony sposób. Z tego powodu wiele osób sięga po pomoc chirurga plastycznego lub zamyka się w domu i popada w depresję, sądząc, że jest z nimi coś nie tak. Porównywanie się z innymi to najlepszy sposób na utratę własnego poczucia wartości, bo zawsze znajdą się lepsi od Ciebie, tak jak zawsze znajdą się gorsi. Nie porównuj się więc z innymi, bo to strata czasu, która zaprowadzi Cię donikąd. Zamiast żyć swoim życiem, będziesz żyć życiem innych ludzi.


Tak naprawdę każdy człowiek poszukuje w swoim życiu drogi, by czuć się spełnionym i docenianym, czuć się komfortowo ze sobą w każdej sytuacji. Ale nie znajdziesz tego, porównując się z innymi - w ten sposób możesz co najwyżej stracić radość życia. Czas uświadomić sobie, że każdy z nas jest inny, ma inne poglądy, doświadczenia, inaczej interpretuje pewne wydarzenia i inaczej odczuwa emocje. Nawet z pozoru identyczne bliźniaki różnią się od siebie, a żaden człowiek tak naprawdę nie jest bez skazy. Musisz sobie to koniecznie uświadomić!

Nie bój się być sobą - niezależnie od rozmiaru, koloru skóry, religii, płci czy orientacji seksualnej! Nikt nie ma prawa narzucać Ci co masz myśleć i robić. Wszyscy przychodzimy na świat w ten sam sposób i wszyscy w końcu umieramy - nikt nie jest więc bardziej wyjątkowy niż Ty. Jeśli zapomniałaś już kim jesteś, przypomnij sobie!

5 powodów, dla których nie warto porównywać się z innymi:

1. Nawet jeśli ktoś ma wszystko, czego Ty pragniesz - górę pieniędzy, wymarzoną karierę, wspaniałego partnera, piękne ubrania, dom, biżuterię, samochody itd., wcale nie oznacza to, że czuje się on wewnętrznie spełniony. A tak naprawdę chodzi o to, aby czuć się spełnionym i zadowolonym wewnętrznie - nie dają nam tego ani pieniądze, ani tylko nasz doskonały wygląd. Być może tak naprawdę to Ty jesteś szczęśliwszy?

2. Każdy z nas ma inną drogę do przejścia - nie ma dróg lepszych i gorszych. To trochę jak w szkole - każdy z nas jest uzdolniony w innym kierunku, ma inne zainteresowania i lubi się uczyć innych przedmiotów. Każdy musi zdać egzaminy i zostać mistrzem w swojej dziedzinie. Gdybyś miał przeżyć swoje życie jeszcze raz, naprawę zrobiłbyś to inaczej? Jeśli uważasz, że tak, powinieneś zacząć zmieniać swoje życie już dziś.

3. Uroda, sukces, szczęście i bogactwo są względne - nie ma jednego rodzaju urody, szczęścia czy bogactwa. Każdy z nas odbiera i czuje pewne rzeczy inaczej i każdy inaczej je wyraża. To jak prównywanie jabłek i pomarańczy.


4. Im więcej energii marnujesz na porównywanie swojego życia do kogoś innego i upodabnianie się do kogoś, tym mniej masz energii by być sobą i doświadczać życia na swój sposób. Poświęć czas i energię na poszukiwanie siebie i wykreowanie swojego stylu życia, zamiast być klonem kogoś innego. Uwierz, naprawdę lepiej być sobą!

5. Porównywanie się do innych dewaluuje Cię i ogranicza na każdym kroku. To jak ważenie się na wadze. Jeśli przytyjesz, sam o tym wiesz. Jeśli schudniesz, również sam to zauważasz. Jeśli czujesz się zdrowo i dobrze we własnej skórze, czy potrzebujesz wagi, by to stwierdzić? Jeśli czujesz się źle, bo przytyłeś, skoncentruj się raczej na tym, by to zmienić, niż na samym wskazaniu wagi. To Ty decydujesz, co myślisz o sobie w każdej chwili.

Rozumiesz już? Nie trać już ani sekundy, żeby porównywać się z innymi. Bądź najlepszą wersją siebie!