Witamina B2 nazywana jest również ryboflawiną, a jej niedobór w organizmie może powodować zaburzenia w funkcjonowaniu układu nerwowego oraz stany zapalne błon śluzowych. Odpowiada ona za tworzenie czerwonych płytek krwi, produkcję antyciał przez układ odpornościowy, oddychanie międzykomórkowe i proces wzrostu. Pomaga zmęczonym oczom i może zapobiegać powstawaniu katarakty. Jak wszystkie witaminy z grupy B odgrywa ona także kluczową rolę w produkcji energii. Ma kolor jasnopomarańczowej substancji i tak zabarwia mocz osób ją przyjmujących.
Witamina B2 jest witaminą rozpuszczalną w wodzie, co oznacza, że organizm jej nie przechowuje. Gotowanie żywności nie wpływa na jej zawartość, chyba że dodamy sodę. Rozkładowi ulega pod wpływem światła i promieniowania nadfioletowego, dlatego też produktów bogatych w witaminę B2 nie powinno się przechowywać w przezroczystych opakowaniach lub suszyć na słońcu. Ryboflawina bardzo dobrze wchłania się do organizmu z pożywienia, gorzej natomiast z tabletek na czczo.
Niedobór tej witaminy objawia się licznymi zmianami skórnym. Niedostatecznej ilości witaminy B2 w organizmie towarzyszą także zmiany w obrębie narządu wzroku.Pośród objawów niedoboru wymienienia się:
- opóźnianie wzrostu oraz uszkodzenie gałek ocznych i rogówki
- nadwrażliwość na światło
- uczucie piasku w oczach, pod powiekami
- zaburzenia oddechowe
- bezsenność
- zawroty głowy
- depresję i histerię
- piekące, zaczerwienione, zmęczone oczy
- zmiany w obrębie jamy ustnej, pęknięcia i owrzodzenia w kącikach ust
- brak koncentracji
- wypadanie włosów
- zapalenie śluzówki jamy ustnej i nosa
- łuszczące się okolice nosa, ust, czoło i uszy
- popękane wargi
- swędzenie w okolicach ujścia pochwy
Trudno ją przedawkować, ponieważ słaba rozpuszczalność w jelitach chroni przed wchłonięciem niebezpiecznych jej ilości, nadmiar wydalany jest z moczem. Przy znacznym nadmiarze witaminy B2 w organizmie możemy zaobserwować nudności i wymioty.
Gdzie znajdziemy witaminę B2? Można ją znaleźć w produktach mlecznych - mleku, serach i jogurcie, drożdżach, migdałach, makreli, łososiu, mięsie wołowym i jagnięcinie wieprzowinie, dziczyźnie, grzybach, ziarnach sezamu, jajach, orzechach, owocach morza, warzywach strączkowych i zielonych warzywach liściastych, jak szpinak. Głównym źródłem witaminy B2 w diecie są jednak nieprzetworzone produkty zbożowe.