niedziela, 21 września 2014

Zioła w pigułce

W mojej kuchni staram się do minimum ograniczać sól. (Niestety z cukrem tak dobrze mi nie idzie). Zamiast tego od wielu lat w mojej kuchni królują zioła oraz inne przyprawy, które dają takie spektrum smaków, że sól czasami wydaje się zbędna. Jeśli w swojej kuchni boicie sięgać się po inne, niż te standardowo przyjęte w polskiej kuchni, przygotowałam dla Was małą ściągawkę.Bazylia - dodaje się ją do sałaty, sałatek, sosów, warzyw, zup, potraw mięsnych, zupy rybnej i pomidorowej, pomidorów, bakłażanów, ogórków, ryby gotowanej i smażonej, wieprzowiny, jagnięciny, cielęciny, baraniny, mięsa mielonego, drobiu i pizzy. Jej smak podkreśla czosnek.

Cząber - zupa fasolowa, grochowa, jarzynowa, warzywa strączkowe, ziemniaki, mięso duszone, jagnięcina i farsze mięsne.

Estragon - do pieczeni z białego mięsa, sosów, przetworów z warzyw, rosołu, potraw rybnych, cielęciny, jagnięciny oraz baraniny, pieczeni wołowej "na dziko", wątróbki.

Hyzop - do dziczyzny, pasztetów, pieczonej i duszonej cielęciny, twarogu, dań z roślin strączkowych i zup - zwłaszcza fasolowej i ziemniaczanej, sosów do sałatek, jajek i potraw rybnych, wieprzowiny, pieczeni na zimno, rolad mięsnych, grzybów. Kwiaty można dodawać do sałatek, używany także do doprawiania likierów ziołowych.

Kolendra - do doprawiania sosu pomidorowego, wędlin, sosów, zup i dań warzywnych, a także ciast.


Koper włoski - nasiona do sosów, dań rybnych, chleba, liście i łodygi - do sałatek, zup i gotowanych warzyw, białego sera i ziemniaków.

Lubczyk - liście do bulionu, zup, duszonych i pieczonych mięs, sera, potraw z drobiu, zmielone nasiona - do chleba, pasztetów, sałatek, ryżu i tłuczonych ziemniaków.

Majeranek - do gotowanych, pieczonych i duszonych mięs, fasoli, kapusty, sałatek, potraw z drobiu, zup - szczególnie ziemniaczanej i grochowej, ale także pomidorowej i jarzynowej, sosów do mięs, smażonych ziemniaków, wieprzowiny, mięsa mielonego, baraniny, wątróbki, cynaderek, drobiu. Niezastąpiony do doprawiania flaków.

Melisa - do sałatek, zimnych mięs i jajek na twardo, białego sosu do dań rybnych, sosów, sałatek owocowych, budyni i farszów, drobiu i grzybów. Warto też obłożyć nią przygotowanego do pieczenia kurczaka.

Mięta - do sosów, octów, syropów, deserów czekoladowych, sałatek owocowych, gotowanego groszku, zupy cytrynowej, sosów do sałatek warzywnych i owocowych, baraniny, jagnięciny, cielęciny, wołowiny, mięsa mielonego. Świeży napar znakomicie gasi pragnienie.


Natka pietruszki - do sałatek, sosów, kanapek, potraw z jaj, zup jarzynowych, ryb.

Oregano - do zupy pomidorowej, fasolowej, grochowej, rosołu, sosów do makaronów i sałatek, pomidorów, wszystkich warzyw strączkowych, wieprzowiny, cielęciny, gulaszu, nadzienia do drobiu, pizzy.

Rozmaryn - do tłustych potraw mięsnych, pomidorów, ziemniaków, kapusty włoskiej oraz masła ziołowego, zupy grzybowej i pomidorowej, bakłażanów, białego sera, ryby smażonej, wieprzowiny, wołowiny, cielęciny, kiełbasy, drobiu, dziczyzny, grzybów.

Szałwia - do tłustych mięs, cielęciny, ryb i farszów, rosołu, zupy rybnej, sosów do sałatek, pomidorów, brukselki, wszystkich warzyw strączkowych, kury, kaczki, gęsi, indyka, dziczyzny.

Trybula - do zupy ziemniaczanej, sosów do sałatek, pomidorów, szpinaku, grochu, ziemniaków, ryby gotowanej i smażonej, potraw z kurczaka.


Tymianek - do bulionów, marynat, farszów, zup, sosów, dań z papryki, pomidorów, grochu, fasoli, kapusty, kiełbas, pasztetów, potraw z drobiu i dziczyzny oraz tłustych mięs.

Ciekawa jestem, jakie zioła królują w Waszej kuchni...