piątek, 13 lutego 2015

Zielony - kolor harmonii

Dziś po długiej przerwie wracamy do cyklu o wpływie kolorów na nasze życie i otoczenie. Było o żółtym, a na dziś - na przekór zimie - wybrałam kolor zielony. To kolor równowagi i harmonii, ale również kolor nadziei na lepsze jutro. Działa kojąco na nasz układ nerwowy, a więc i na nasze zachowanie.Kolor zielony zajmuje więcej miejsca w spektrum widzialnym dla oka ludzkiego, niż jakikolwiek inny kolor. Jest wymieniany przez ludzi jako drugi, po niebieskim, ulubiony kolor. Zielony jest wszechobecny w świecie przyrody, a przez to jest idealny przy urządzaniu wnętrz, bo jesteśmy przyzwyczajeni, że widzimy go wszędzie.

Zielony jest symbolem wzrostu, płodności i natury. Zieleń uspokaja. To kolor, który pozwala się rozluźnić i oderwać od codziennych spraw. Nieprzypadkowo więc często ściany w szpitalach mają właśnie ten kolor. Kojące działanie tego koloru wykorzystuje się również w szkołach, uczelniach czy fabrykach. Osoby wybierające ten kolor postrzegane są jako godne zaufania, potrafiące słuchać.

Zielony kojarzy nam się z latem, ciepłem, lasem, łąką, wiosną i miłymi chwilami, dzięki czemu przywołuje na myśl pozytywne zdarzenia i dobre emocje. Dzięki temu, że stwarza harmonię między umysłem a emocjami, jest kolorem, który pomaga podejmować decyzje. W przeciwieństwie do czerwonego, kolor zielony symbolizuje również bezpieczeństwo, bo wskazuje kierowcom wolną drogę. Z resztą to poczucie bezpieczeństwa ma głębsze znaczenie, bo już dawnych czasach obecność zieleni wskazywała na obecność wody i pożywienia, więc była rzeczywiście gwarantem bezpieczeństwa. W reklamie kolor zielony używany jest do podkreślenia nieszkodliwości np. leków czy naturalności żywności.


Ciemna zieleń kojarzona jest z konserwatywnym stylem zarządzania, męskością, bogactwem i pieniędzmi, ale również z chciwością, zazdrością, a także ambicjami. Morska zieleń przywodzi na myśl ochronę i dobre zdrowie.Oliwkowa zieleń to tradycyjny symbol pokoju. Ale zielony symbolizuje również kłopoty emocjonalne, potrzebę skupienia się na sobie i tęsknotę za równowagą wewnętrzną.

Zieleń na poziomie butów mówi o potrzebie równowagi emocjonalnej w układach z rodzicami, a w okolicy kolan - o braku przekonania co do własnej wartości seksualnej. Może świadczyć o purytańskim wychowaniu, kompleksach lub zaniedbanych układach partnerskich. Zieleń w okolicach tułowia symbolizuje potrzebę równowagi w najbliższym otoczeniu, a na poziomie głowy - szukanie równowagi intelektualnej i niezdecydowanie.

http://www.poradnikzdrowie.pl/psychologia/dusza/symbolika-kolorow-czyli-o-czym-mowi-kolor_33605.html?page=1&
W stroju zieleń będzie miała różne znaczenie w zależności, gdzie ją włożymy. Zieleń na poziomie butów mówi o potrzebie równowagi emocjonalnej w układach z rodzicami, na wysokości kolan - o braku przekonania co do własnej wartości seksualnej. Zieleń w okolicach tułowia symbolizuje potrzebę równowagi w najbliższym otoczeniu, a na poziomie głowy - szukanie równowagi emocjonalnej i niezdecydowanie.

Osoby lubiące kolor zielony to osoby empatyczne i rodzinne. Mają łagodne usposobienie i lubią kontakt z naturą. Są świetnymi przyjaciółmi, zawsze chętnie pomagają innym. Mają mnóstwo zainteresowań i lubią zgłębiać wiedzę. Dążą nieustannie do wzbogacenia się o nowe doświadczenia i maksymalnego wykorzystania wszystkich swoich możliwości. Zielony jest także utożsamiany z kolorem zazdrości - nie przypadkiem używamy stwierdzenia "zielony z zazdrości" - więc osoby, które sobie go upodobały bywają zazdrosne i doskonale to okazują.


Z zielenią, jak z innymi kolorami, warto jednak zachować umiar. Zbyt duża ilość zieleni będzie odbierana jako mdła, a zamiast pozytywnych emocji możemy odczuwać nudę i stagnację.

Działanie:
 • uspokaja
 • rozluźnia psychicznie i fizycznie
 • pomaga łagodzić depresję, nerwicę i niepokój
 • tworzy poczucie odnowy, opanowania i harmonii
Jeszcze kilka ciekawostek:
 1. Jedyną narodową flagą w jednym kolorze była zielona flaga Libii. W 2011 roku została ona jednak zmieniona na dziś obowiązujący wzór.
 2. Kolor zielonego nie używa się od lat podczas wyścigów NASCAR (Narodowa Organizacja Wyścigów Samochodów Seryjnych - największa organizacja wyścigowa w USA). Podobno ma to początek w 1920 r. w Beverly Hills, gdzie zginął Gaston Chevrolet, zwycięzca wyścigu Indianapolis 500. Był to pierwszy znany przypadek wyścigów w USA, gdzie zginęło dwóch kierowców, a Chverolet podobno jechał zielonym samochodem.
 3. Istnieje przesąd, że szycie zielonymi nićmi w przeddzień pokazu przynosi pecha dla domu mody.
 4. Zielony jest kolorem używanym w noktowizorach, ponieważ ludzkie oko jest najbardziej wrażliwe i jest w stanie rozpoznać najwięcej odcieni tego właśnie koloru.
 5. Zielony był ulubionym kolorem George'a Washingtona, pierwszego prezydenta USA.
 6. W starożytnym Egipcie używano zielonego barwnika do malowania brwi.
 7. Zieleń jest jednym z symboli języka esperanto. Zielony jest również symbolem Irlandii i jej patrona św. Patryka, a w świecie zachodnim ten kolor uznaje się również za symbol pieniędzy.
 8. W średniowieczu zieleń uważano za kolor symbolizujący katastrofę i zło, była kojarzona z samym diabłem. Istniał nawet przesąd, że ubieranie się na zielono może ściągnąć złe moce i pecha.
 9. W niektórych okolicznościach zieleń może się kojarzyć z niestabilnością, niepewnością i losowością, odnosi się to głównie do miłości, nadziei, młodości, czy gier. Stoły w kasynach niemal od zawsze były zielone, podobnie jak stoły bilardowe, stoły do tenisa czy boiska piłkarskie. 
 10. Zieleń to ważny kolor islamu. Był ulubionym kolorem Mahometa. Znajduje się ona na wielu flagach krajów islamskich, często podłogi w meczetach są zielone. 
 11. W Japonii kolor zielony uważany jest za kolor życia wiecznego.
 12. W kulturze Azteków, zielony został uznany za kolor królewski, ponieważ był to kolor piór kwezala używanych przez azteckich wodzów. 
 A jak Wy odbieracie zielony kolor? Też działa na Was uspokajająco? A może go nie lubicie?