sobota, 27 czerwca 2015

20 mitów na temat siłowni... i nie tylko

Zanim zaszłam w ciążę, ale też przez pierwsze miesiące ciąży ćwiczyłam na siłowni. Oczywiście przez cały czas pod okiem trenera, który dobierał mi ćwiczenia na miarę możliwości, a czasami wydawało mi się, że ponad. Osobisty trener to nie tylko motywacja do ćwiczeń, gdy ktoś stoi nad Tobą i pilnuje, żeby nie oszukiwać, ale też skarbnica wiedzy o treningu, diecie i ćwiczeniach. Ja od mojego dowiedziałam się sporo na ten temat, ale obalił też kilka mitów, które pokutowały w mojej głowie.1. Brzuszki do klucz do płaskiego brzucha
To rzeczywiście najpopularniejsze i najbardziej charakterystyczne ćwiczenia na brzuch, ale wcale nie są najlepszym sposobem na "spłaszczenie" brzucha. Robienie brzuszków nie powoduje spalania dużej ilości kalorii, więc nie wpływa w znaczący sposób na spalanie tłuszczu. Brzuszki owszem, pomogą nam wyrzeźbić mięśnie brzucha, ale żeby je wyeksponować trzeba spalić tkankę tłuszczową. Brzuszki angażują niewielką część mięśni brzucha, znacznie skuteczniejsze jest robienie tzw. deski, która angażuje więcej mięśni naszego ciała. Przy robieniu brzuszków warto też pamiętać o ich prawidłowym wykonywaniu, żeby nie skończyć z kłopotami z kręgosłupem.

2. Więcej godzin spędzonych na siłowni to lepsze wyniki
Jeśli uważasz, że siłownia powinna być Twoim drugim domem, aby Twoje wyniki były lepsze, jesteś w błędzie. Przetrenowanie to idealny sposób, aby zatrzymać wzrost mięśni, a nawet się ich pozbyć, bo organizm zamiast budować mięśnie, zacznie je spalać. Trenować należy mądrzej, a nie częściej. Kiedy jesteś na siłowni, daj z siebie wszystko co możliwe, ale potem daj mięśniom odpocząć. Jeśli Twój trening trwa dłużej niż godzinę, zastanów się też, czy nie robisz za dużych odstępów między seriami lub trenujesz w nieefektywny sposób.

3. Ćwiczenia cardio na początek
Kiedy staniesz w drzwiach swojej siłowni i przyjrzysz się, prawdopodobnie zauważysz korki w okolicach bieżni. Jednak dużo bardziej efektywne jest takie zorganizowanie ćwiczeń, aby rozpocząć od treningu siłowego, a dopiero później zafundować organizmowi intensywne cardio. Wszelkiego rodzaju ćwiczenia cardio wykonywane jako pierwsze zmniejszają poziom glikogenu, co może utrudniać wykonywanie cięższych ćwiczeń. Ponadto trening siłowy podany jako pierwszy zwiększa poziom testosteronu i kortyzolu, co pozytywnie wpływa na trening.

4. Bieganie na bieżni mniej obciąża kolana niż bieganie po asfalcie czy betonie
Na kolana wpływa przede wszystkim nacisk naszej masy ciała. Będzie ona taka sama niezależnie czy biegamy po bieżni czy po asfalcie. Jeśli nie chcemy obciążać kolan najlepszym sposobem na to będzie zmiana treningu. Ćwiczenia na maszynach eliptycznych czy na rowerze znacznie mniej obciążają kolana niż samo bieganie. Badania naukowe dowodzą jednak, że kolana wprawionych biegaczy wcale nie są mniej zdrowe niż tych, którzy nie uprawiają tej dyscypliny sportu. Ale nie oznacza to, że bieganie jest mniej szkodliwe, niż sporty kontaktowe. Kobiety ze względu na anatomię są bardziej narażone na poważne urazy stawu kolanowego. Przy regularnym bieganiu ćwiczenia siłowe są wręcz zalecane, aby wzmacniać kolana.

5. Picie wody może pomóc schudnąć
Wiele źródeł podaje, że picie wody jest remedium na wszelkie dolegliwości. Na pewno słyszeliście nie raz, że picie dużych ilości wody poprawia koloryt skóry czy wypłukuje toksyny z organizmu. Faktem jest jednak, że brakuje poparcia naukowego tych teorii, a wielu lekarzy uważa, że to nieprawda. Innym mitem jest przekonanie, że picie dużych ilości wody spowoduje, że będziemy mniej głodni. Być może rzeczywiście dużo pijąc jesz mniej, ale to pewnie przez częste bieganie do łazienki...
A co z zaleceniem by pić osiem szklanek wody dziennie? To też nieprawda. Należy pić, gdy się jest spragnionym, a dzieje się to wtedy, gdy tracimy wodę z organizmu. Codziennie jest to 4-6 szklanek i tyle trzeba uzupełnić.


6. Jeśli jesteś ciężki, jesteś gruby
Jeśli zaczynasz trening siłowy, początkowy przyrost masy ciała jest jak najbardziej prawidłowy. Trening siłowy pobudza nas bowiem do budowy masy mięśniowej, która poprawia tempo przemiany materii. Mięśnie zawierają natomiast sporo wody. Trening siłowy powoduje też zatrzymywanie wody w organizmie. Po 2-3 tygodniach ćwiczeń zauważysz, że waga pokazuje więcej. Nie ma co panikować. Dalsze ćwiczenia spowodują spalanie tłuszczu, a nowo nabyte mięśnie sprawią, że będziesz wyglądać szczuplej. Możesz nawet nadal ważyć więcej, ale zobaczysz, że Twoje ubrania robią się coraz luźniejsze.

7. Jeśli będziesz podnosić ciężary, będziesz wyglądać jak mięśniak
Mięsień i tłuszcz o tej samej wadze nie mają równej objętości - 1 kg mięśni jest mniejszy niż 1 kg tłuszczu. Im więcej mięśni więc masz, tym robisz się "mniejszy". Myślenie, że ćwiczenie na siłowni od raz zamieni Cię w kulturystę, to jakby myśleć, że studiowanie fizyki zamieni Cię w Einsteina. Do tego jeszcze długa droga. Ćwiczenia na siłowni z pewnością jednak poprawią Twoje samopoczucie i przyspieszą metabolizm.

8. Im więcej się pocisz, tym więcej spalasz
Jesteś zlana potem po codziennym bieganiu? To nie znaczy, że spaliłaś więcej niż zwykle. Pot jest odpowiedzią biologiczną odpowiedzialną za regulację ciepłoty ciała. Może więc być efektem tego, że na siłowni czy na zewnątrz jest za gorąco lub wynikiem osobistej fizjologii.

9. Jeśli chcesz być silny, musisz być wielki
To zdecydowanie mit. Siła i rozmiar wcale nie idą w parze. Spójrzcie np. na Bruce Lee - wcale nie wyglądał jak napakowany kulturysta, a był naprawdę silny... i szybki. Jeśli chcesz mieć wielkie mięśnie, to nic złego, ale nie łącz tego z siłą i wytrzymałością.

10. Nie rób za niskich przysiadów
Wiele osób jest przeświadczonych, że nie można robić przysiadów niższych niż 90 stopni w kolanach. Tymczasem przykucnięcie jest to zwyczajny ruch, który wykonujemy na co dzień, kiedy np. schylamy się po coś. Skoro naturalny - to na pewno nie jest szkodliwy.


11. Rozciąganie przed treningiem jest kluczowe, aby zapobiegać kontuzjom
Rozciągnie przed treningiem nie zwiększa zakresu ruchu. Niektóre badania sugerują, że rozciąganie mięśni destabilizuje je i osłabia przed wysiłkiem fizycznym, zwłaszcza ćwiczeniami siłowymi. Rozciąganie po treningu to doskonały sposób na poprawienie elastyczności stawów.

12. Nie można zbudować mięśni, jedząc warzywa
Aby zbudować mięśnie potrzebne są trzy rzeczy: ćwiczenia, kalorie i substancje odżywcze niezbędne do wsparcia budowy i regeneracji mięśni. Warzywa wypełnione są węglowodanami, witaminami i minerałami. Jeśli jesz odpowiednią ilość kalorii i białka - zbudujesz mięśnie. Jedzenie na siłę mięsa, żeby tylko zbudować mięśnie, spowoduje co najwyżej nadmiar tkanki tłuszczowej.

13. Tak długo, jak się ruszam, spalam tłuszcz
Jeśli poruszasz się żółwim tempem, a chcesz spalić tłuszcz, to muszę Cię zmartwić - nie spalisz! Dobrym punktem wyjścia jest 40 minut ćwiczeń cardio 3-5 razy w tygodniu w swojej strefie tętna docelowego, które określane jest odpowiednio dla wieku.

14. Aby zobaczyć maksymalne rezultaty, musisz użyć najnowocześniejszego sprzętu
Mimo tego, że na siłowniach pojawiają się się coraz to nowsze urządzenia, często to właśnie zwykłe hantle są najlepszym rozwiązaniem, bo oferują największy wybór ćwiczeń. Ma to jeszcze jedną zaletę - nie musisz chodzić na siłownię, bo możesz sobie ją urządzić w zaciszu swojego domu.

15. Dieta wegetariańska jest zdrowsza niż mięsna
Z całą pewnością jedzenie dużych ilości warzyw ma swoje zalety, ale najważniejsza jest różnorodność przyjmowanych pokarmów. Mięso jest kluczowym źródłem żelaza, który utrzymuje poziom energii, pozwala myśleć jasno i produkuje enzymy, które zwalczają infekcje


16. Musisz jeść owoce, aby być zdrowym
Warzywa mają więcej witamin, składników mineralnych i właściwości antynowotworowych niż owoce. Różni je jednak najbardziej zawartość kalorii - warzywa mają ich mniej. Cukier zawarty w owocach - fruktoza - przechowywany jest w wątrobie, a nie w mięśniach. Jeśli więc myślisz, że od jedzenia owoców schudniesz, możesz być zaskoczony.

17. Poranek jest jedynym skutecznym czasem treningu
Jeśli nie jesteś profesjonalnym sportowcem, który trenuje dwa razy dziennie, czas treningu nie ma dla Ciebie znaczenia. Najważniejsze, żeby znaleźć czas na trening i zrobić to wtedy, kiedy nasz organizm daje nam znać, że to właśnie najlepsza pora. Zamiast przymuszać się więc do treningu rano, wsłuchaj się w swój zegar biologiczny.

18. Aby uzyskać korzyści zdrowotne, potrzebny jest wysiłek przez 45 minut
Nawet jeśli masz pół godziny czy 15 minut na trening, wystarczy to by wzmocnić swój układ krążenia. Coraz więcej badań pokazuje zalety krótkich ćwiczen, a niektórzy przekonują, że są one zdecydowanie lepsze dla naszego organizmu. Jeśli więc ćwiczysz dla zdrowia, to w zupełności wystarczy. Co innego, gdy chesz schudnąć... (patrz pkt. 13)

19. Jeśli trenujesz cardio, nie zbudujesz żadnych mięśni
Zdobywanie mięśni przez ćwiczenia cardio jest trudniejsze, co nie znaczy, że niemożliwe. Jeśli nawet tracisz sporo kalorii podczas treningu cardio, ale uzupełniasz je w diecie, nic nie grozi Twoim mięśniom. Trenigowi siłowemu zdecydowanie bardziej jednak sprzyjają krótkie sesje cardio.

20. Potrzebujesz elektrolitów po każdym treningu
Twórcy reklam robią wszystko, aby przekonać nas, że po treningu zamiast zwykłej wody lepiej pić specjalne napoje izotoniczne. Tak naprawdę jednak takie elektrolitowe napoje są konieczne tylko w przypadku bardzo intensywnych ćwiczeń, które trwają więcej niż godzinę. Warto mieć na uwadze, że dodatkowy cukier w tego typu napojach utrudnia spalanie tłuszczu, więc powinien być używany w naprawdę wyjątkowych sytuacjach.

Doszłam do dwudziestu, a po głowie kołacze mi się jeszcze kilka tematów, które obalił mój trener, więc niewykluczone, że powstanie druga część. Jestem ciekawa czy i w Waszych głowach pokutowały jakieś błędne prawdy. Podzielicie się?