środa, 12 sierpnia 2015

Uśmiechnij się!

Uśmiechaj się! Nie jesteś przecież właścicielem wszystkich problemów tego świata. Uśmiech potrafi rozjaśnić pochmurny dzień i uczynić życie piękniejszym, a wtedy nawet z pozoru trudne sprawy stają się proste.Nie wierzysz? Spróbuj jutro uśmiechnąć się do pierwszych trzech osób, które spotkasz. Mogę Ci zagwarantować, że przynajmniej dwie z nich odwzajemnią Twój uśmiech. No chyba, że będziesz to robić w jakimś niestosownym, dramatycznym momencie. Ale ja mam na myśli taką zwykłą codzienność. To jeszcze nie koniec tego eksperymentu - zobaczysz, że taki odwzajemniony uśmiech wprawi Cię w bardzo pozytywny nastrój. Tak, właśnie sprzedałam Ci przepis na dobrze rozpoczęty poranek.

Pomyśl teraz, że taki zwykły uśmiech, może być niesamowitą bronią (choć to słowo może nie jest najszczęśliwsze) w codziennych relacjach międzyludzkich. Pewnie masz w swoim otoczeniu osoby, które są cały czas uśmiechnięte, a przez to, że sprawiają wrażenie szczęśliwych są bardziej lubiane i pozytywnie postrzegane. Naukowcy dowodzą nawet, że takie uśmiechnięte osoby żyją dłużej.


Uważasz, że to wciąż za mało, żeby się uśmiechać? Zatem przedstawię Ci jeszcze kilka zalet:

1. Kiedy się uśmiechasz jesteś bardziej atrakcyjna dla innych, a przez to przyciągasz do siebie równie atrakcyjnych ludzi.

2. Uśmiechnięta możesz zmieniać świat, bo uśmiech jest zaraźliwy. Nie wierzysz? Przypomnij sobie, kiedy ostatnio byłaś w kiepskim nastroju i spotkałaś osobę, która aż emanowała szczęściem... Niesamowite, jak szybko ten dobry nastrój potrafi się udzielić, prawda? Uśmiech ma niesamowite działanie - leczy strach, niepewność, ból czy lęk. Kiedy następnym razem spotkasz osobę, która będzie pod wpływem negatywnych emocji, podejdź do niej i się uśmiechnij - zobaczysz, to działa! Uśmiech jest zaraźliwy, a przy tym zawsze do Ciebie wraca.

3. Osoby uśmiechnięte starzeją się seksownie - pamiętaj, że choć wszyscy odsuwamy od siebie widmo zmarszczek, prędzej czy później dopadną one każdego. Dopadną i odsłonią na naszych twarzach prawdziwe emocje, których doświadczaliśmy. Nie obiecam Ci, że jeśli będziesz się uśmiechać, nie będziesz mieć zmarszczek, ale takie zmarszczki od uśmiechu sprawią, że będziesz wyglądać na osobę szczęśliwą. Zupełnie przeciwnie, niż gdy przez cały czas marszczysz brwi z niezadowolenia.

4. Uśmiech sprawia, że czujesz się lepiej, uwalnia on bowiem serotoninę, czyli hormon szczęścia. To takie koło szczęścia - uśmiechasz się, a dzięki temu czujesz się szczęśliwy, a osiągając ten stan, znów zaczynasz się uśmiechać. Nawet jeśli masz kiepski poranek i zaczniesz się uśmiechać, Twój mózg rozpocznie produkcję serotoniny i za chwilę dzień się poprawi.

5. Uśmiechnięta, szybciej budujesz relacje międzyludzkie - bez niego relacje są bardzo powierzchowne. Uśmiech ma kluczowe znaczenie podczas robienia pierwszego wrażenia i jest zachętą do nawiązania relacji. Jeśli ktoś przy pierwszym kontakcie uzna Cię za pozytywną osobę, tak właśnie będzie Cię postrzegał.

6. Uśmiech dobrze wpływa na biznes - przecież każdy z nas woli, gdy obsługuje nas pracownik uśmiechnięty, a nie znudzony czy zdenerwowany. Siłą rzeczy będziemy wybierać więc takie miejsca, gdzie obsługiwani jesteśmy z uśmiechem. To działa nawet przez telefon - znacznie częściej wdamy się w rozmowę z telemarketerem, jeśli w jego głosie "słyszymy" uśmiech.


Jak mówi przysłowie kubańskie, życie jest krótkie, ale uśmiech to trud jednej tylko sekundy. Mam dla Was zatem wyzwanie - uśmiechajcie się jutro do każdej napotkanej osoby i liczcie, ile z nich odwzajemniło Wasz uśmiech. A może uśmiechacie się na co dzień i znacie już odpowiedź na to pytanie?