poniedziałek, 21 września 2015

Niebieski - spokój i koncentracja

Kiedy zaczynałam cykl o wpływie kolorów na nas i nasze otoczenie pytaliście często o kolor niebieski. Dziś więc sięgam właśnie po niego. Kolor oceanu i nieba jest stałym elementem naszego życia, więc postrzegamy go jako barwę stabilizacji, zaufania, niezawodności i zaangażowania. To również kolor, który odpręża, bo organizm poddany jego działaniu wytwarza substancje chemiczne o działaniu uspokajającym. Nic dziwnego, że to ulubiony kolor większości ludzi.Niebieski jest symbolem niezawodności, wytrwałości, mądrości i lojalności, ale także dobrej komunikacji, pomysłowości i elegancji.Ma on też bardzo mocne przełożenie na nasz organizm. Niebieski ma właściwości aseptyczne, działa przeciwzapalnie, zmniejsza obrzęki, działa ściągająco, obniża ciśnienie, uspokaja i pomaga zasnąć. To ostatnie dlatego, że kolor niebieski pobudza organizm do produkcji noradrenaliny - hormonu, który działa na organizm uspokajająco. Co ważne, nie wszystkie odcienie tak działają! Mocne odcienie błękitu rozjaśniają umysł, te delikatniejsze - uspokajają i pobudzają koncentrację. Dlatego właśnie w niebieskim biurze pracownicy będą bardziej wydajnie pracować.


Kolor ten sprzyja także odchudzaniu hamując apetyt - niebieski obrus na stole lub niebieskie talerze sprawią, że zjemy mniej.

To jeszcze nie koniec - niebieski pobudza wyobraźnię i działa ożywczo na umysł. Informacje zapisane niebieską czcionką zapamiętujemy dużo szybciej. Badania wykazały również, że osoby, które pracują na monitorach z niebieskim tłem, są dużo bardziej kreatywne.

Niebieski działa też ożywczo na umysł, pobudza wyobraźnię i skłania do twórczego myślenia. Informacje napisane niebieską czcionką łatwiej zapamiętać, a w testach badających kreatywność najlepiej wypadają osoby, które korzystają z monitorów z niebieskim tłem. Warto więc jak Tuwimowski Dyzio Marzyciel położyć się na łące i przyglądać błękitnemu niebu – może zaowocuje to genialnym pomysłem. A na pewno dobrze zrobi nadciśnieniowcom, bo udowodniono, że niebieski obniża ciśnienie krwi.

http://www.poradnikzdrowie.pl/psychologia/dusza/psychologia-barw-jak-kolor-niebieski-wplywa-na-psychike_41408.html
Kolorem niebieskim najlepiej pro­mować pro­dukty lub usługi związane z wodą i czys­toś­cią lub niebem i powi­etrzem. Świetnie sprawdza się więc w przypadku środków czystości, ryb czy linii lotniczych. Nie należy natomiast stosować koloru niebieskiego do celów mar­ketingowych związanych z żywnoś­cią, ponieważ - jak pisałam wcześniej - kolor niebieski tłumi apetyt.


Strój w niebieskim kolorze powoduje, że jesteśmy odbierani jako osoby uporządkowane. Świetnie sprawdza się w biznesie, bo można go nosić pod każdą postacią - od garnituru po torebki.

Osoby, które lubią ten kolor, lubią także spokój i ciszę, są lojalne, wierne i uczciwe, świetnie więc sprawdzają się w roli przyjaciół. Są to również osoby twórcze, dla których nie ma rzeczy niemożliwych, optymiści, którzy swoją determinacją zawsze osiągają obrany cel. Niebieski doceniają ludzie o umysłach analitycznych.


I jeszcze tradycyjnie będzie garść ciekawostek:
 1. Niebieski jest najczęściej wybieranym kolorem dla szczoteczek do zębów.
 2. To ostatni kolor podstawowy uzyskany syntetycznie przez człowieka.
 3. Sowy to jedyne ptaki, które widzą kolor niebieski.
 4. Niebieski symbolizuje przyjaźń - podarowanie niebieskiego kwiatu symbolizuje duże znaczenie przyjaźni dla obdarowującego.
 5. Kolor niebieski przyciąga komary dwukrotnie bardziej, niż każdy inny kolor.
 6. W Iranie kolor niebieski jest kolorem żałoby.
 7. W naszej kulturze niebieski kojarzony jest z Maryją.
 8. "To feel blue" - czyli "czuć się niebiesko" - oznacza w języku angielskim "być smutnym".
 9. O osobach należących do rodziny arystokratycznej zwykło się mówić, że w ich żyłach płynie błękitna krew - przy bladej skórze wydaje się, że w żyłach rzeczywiście krąży krew w odcieniach błękitu.
 10. W wielu językach nie ma osobnych słów dla barwy zielonej i niebieskiej, a w Szwecji jeszcze sto lat temu używano tego samego słowa dla koloru niebieskiego i czarnego.
 11. Odcień niebieski jest najrzadziej spotykaną na świecie barwą oka. Najwięcej niebieskookich ludzi zamieszkuje Finlandię oraz Litwę, ale sporo jest ich także w pozostałych krajach nadbałtyckich. 
 12. Błękitna wstążeczka to symbol walki z rakiem jelita grubego.


A Wy lubicie kolor niebieski?