piątek, 13 listopada 2015

Witamina B4 - orzeźwia umysł i poprawia pamięć

Ożywia umysł i pozytywnie wpływa na organizm - mowa o witaminie B4, a dokładnie cholinie, która w istocie nie jest witaminą, a jedynie substancją witaminopochodną. Cholina jest wytwarzana przez nasz organizm, ale w sposób niedostateczny, dlatego ważne jest, by dostarczać ją w pożywieniu.

Cholina podobnie jak wszystkie witaminy z grupy B jest rozpuszczalna w wodzie. Ma bardzo ważną rolę w organizmie - poprawia pamięć oraz uczestniczy w przekazywaniu impulsów nerwowych, pomaga usunąć tłuszcz z wątroby, uczestniczy w metabolizmie tłuszczy i cholesterolu, leczy objawy niestrawności, chroni przed wolnymi rodnikami, dba o zachowanie prawidłowej lepkości krwi oraz wspomaga produkcję hormonów. Biorąc pod uwagę jej dobroczynne działanie na układ pokarmowy i wątrobę, zrozumiecie, dlaczego wiele leków na wątrobę ma "cholinę" w nazwie (i często w składzie). Znajdziemy ją również w składzie preparatów łagodzących ból gardła.

Osoby o wysokim poziomie cholesterolu, które zażywają leki w celu jego obniżenia, powinny także stosować cholinę, czyli witaminę B4. Dzięki niej tłuszcz nie gromadzi się w wątrobie, co zapobiega licznym schorzeniom. Jeśli każdego dnia spożyjemy odpowiednią ilość tego składnika, nie będziemy mieli także problemu z kamicą woreczka żółciowego.

Cholina jest substancją, której wpływ na nasz organizm wciąż jest badany. Dotychczas nie stwierdzono u ludzi zmian chorobowych, które byłyby spowodowane jej niedoborem. Wiadomo jednak, że przy zbyt niskim jej spożywaniu we krwi wykrywalny jest enzym świadczący o uszkodzeniu komórek wątroby. Bez witaminy B4 nie byłoby możliwe również całkowite oczyszczanie organizmu ze szkodliwych substancji oraz toksyn.


Bardzo łatwo zdiagnozować nadmiar spożywanej choliny - wówczas z ust wydobywa się rybi zapach, który często wydzielany jest również przez ciało. Innymi skutkami przedawkowania są niedobry witaminy B6, stany oszołomienia, biegunki i mdłości.

Ze względu na jej dobroczynne działanie, spożywanie choliny dobrze działa w profilaktyce wysokiego pozomu cholesterolu, zaburzeniach wątroby, depresji, niepokoju, kłopotach z pamięcią, chorobie Alzheimera oraz marskości wątroby.

Potencjalne skutki niedoboru to nieprawidłowości budowy kości, zaburzenia pracy nerek, zahamowanie wzrostu,zaburzenia pracy wątroby, wzrost ryzyka zachorowania na nowotwór wątroby, zwiększona wrażliwość na związki chemiczne powodujące występowanie nowotworów, miażdżyca tętnic, opóźnienie rozwojowe, stany lękowe, problemy z pamięcią, bóle głowy, dolegliwości sercowe, bezsenność, obstrukcja, zaparcia oraz rozdrażnienie.


Do niedoborów witaminy B4 prowadzi - podobnie jak w przypadku większości witamin  z grupy B - spożywanie dużych ilości kawy, herbaty, kakao, wody mineralnej, rozgotowanej żywności, wysoko przetworzonej żywności, herbicydów i pestycydów (a tych, jak wam pisałam w owocach i warzywach jest sporo), nawozów oraz napojów alkoholowych.

No dobrze, to gdzie szukać tej choliny? Znaleźć ją możemy w wielu produktach spożywczych, głównie w postaci lecytyny. Do produktów bogatych w cholinę zaliczamy żółtka jaj, wątrobę, orzeszki ziemne, soję. Znajdziemy ją również w roślinach strączkowych, jak soczewica czy łuskany groch oraz w zielonych warzywach liściastych, nabiale i drożdżach. Źródłem witaminy B4 są także zioła, m.in. kminek, kocimiętka, goździki, głóg, jojoba, szałwia, róża, mięta i imbir.

Czystej choliny raczej nie dostaniemy w aptece, ale można ją znaleźć w wielu suplementach diety oraz preparatach wspomagających pracę wątroby. Wiadomo jednak, że lepsza jest ta zawarta w pożywieniu, niż syntetyczna.


I jeszcze kilka ciekawostek:
  • ze względu na ważną funkcję jaką cholina pełni w naszym ustroju, wiele spożywanych przez nas produktów jest w nią wzbogacane w procesach przemysłowego przetwarzania. Ma to szczególne znaczenie przy produkcji odżywek dla dzieci;
  • cholinę zawsze przyjmuj z wapniem ponieważ jest on niezbędny do zrównoważenia poziomu fosforu i wapnia w organizmie (cholina zwiększa ilość fosforu w organizmie);
  • brak choliny sprawia, że już od czterdziestego roku życia, a nieraz nawet wcześniej, może nastąpić typowo starczy rozkład psychiczny, którego najbardziej charakterystyczne symptomy to zaniki pamięci oraz niezdolność do koncentracji;
  • lepsze wchłanianie choliny zapewniają : kwas foliowy, witamina A, inozytol, kompleks witamin B oraz witamina B12;
  • Cholina mocno oddziałuje na pamięć dlatego znalazła zastosowanie w leczeniu choroby Alzhaimera, zaników pamięci oraz zaburzeń natury neurologicznej;
Jak u Was z dostarczaniem tej witaminki?