sobota, 10 maja 2014

Dekolt ma znaczenie

Nie od dziś wiadomo, że właściwie dobrana biżuteria jest przysłowiową kropką nad i. Właściwe jej dopasowanie do stroju może być jednak nie lada wyzwaniem. Aby nie wyglądać jak choinka na Boże Narodzenie nie wystarczy tylko wyczucie smaku, choć pewnie jest ono kluczowe, ale także nieco wiedzy. Biżuterię dobieramy bowiem nie tylko do charakteru stroju, ale także do dekoltu, który wybieramy.
Jak, że dawno nie było u mnie o modzie, dziś chciałam wziąć Was w małą podróż po dekoltach, aby utrwalić sobie, jaka biżuteria podkreśli odpowiedni dekolt.

Na pierwszy ogień weźmy golf, czyli właściwie "brak dekoltu". Tutaj możemy sobie pozwolić na długi naszyjnik w wyrazistym lub klasycznym stylu, który wydłuży naszą sylwetkę i zrównoważy ciężką górę. Jeśli nosisz dopasowany, delikatny golf, możesz sobie pozwolić na krótszy naszyjnik. Golf przyciąga uwagę do brody, a długi naszyjnik doskonale to równoważy.

Okrągły, klasyczny dekolt jest najłatwiejszym dekoltem do dobrania biżuterii. Możesz ubrać właściwie każdy naszyjnik. Nie nosimy jednak naszyjnika, który jest równy z linią dekoltu. Przy tym dekolcie doskonale sprawdzą się naszyjniki w formie kołnierzyka czy koloratki.


W przypadku głębokiego, owalnego dekoltu możesz wybrać pojedynczy łańcuszek z modnym wisiorkiem lub średniej długości koraliki złożone z kilku sznurów. Tego typu sznury koralików dobrze prezentują się także z koszulkami mającymi dekolt pod szyję. Do tego typu dekoltu pasują również koraliki krótkie, blisko szyi lub też nieco dłuższe naszyjniki.

W przypadku  bluzek odsłaniających ramiona wybieramy naszyjniki przypominające "obrożę" - krótkie, ale masywne, podkreślające szyję.


Dla kwadratowych dekoltów najlepsze są krótkie naszyjniki z geometryczną zawieszką, która świetnie koresponduje z geometrycznym kształtem dekoltu. Pamiętaj, że dekolt w karo optycznie powiększa biust, więc zrezygnuj z przykuwającej uwagę biżuterii.

Jednym z trudniejszych dekoltów jeśli chodzi o dobór biżuterii jest asymetryczna bluzka na jedno ramię. Dobrze, jeśli naszyjnik również będzie asymetryczny. Ze względu na asymetrię dekoltu, doskonale w tym przypadku wyglądają naszyjniki, które mają elementy geometryczne. Dobrze, żeby naszyjnik nie znajdował się przy samej szyi, ale przynajmniej 3 cm poniżej.


 Jeśli chodzi o dekolt amerykański, są one na tyle wyraziste, że zwykle nie wymagają żadnej biżuterii. Tu więc zamiast naszyjnika możemy założyć bransoletki i kolczyki, pozostawiając gołą szyję, a jeśli koniecznie chcemy ją ozdobić, powinien to być naprawdę delikatny i drobny wisiorek, najlepiej z ostrym zakończeniem, korespondującym z dekoltem.

Podobnie jest w przypadku dekoltu V, który dobrze wygląda z naszyjnikami tworzącymi podobną linię. Dobrze wyglądają tutaj krótkie naszyjniki. Jeśli zamierzasz jednak założyć korale, wybierz delikatne i krótsze, które będą sięgać do krawędzi dekoltu. Warto pamiętać, że ten dekolt wydłuża szyję, wyszczupla i sprawia wrażenie, że jesteśmy wyższe. Naszyjnik może więc przyciągać uwagę.


A jaki naszyjnik włożyć do klasycznej koszuli? Tutaj nie ma zbyt wiele miejsca na eksponowanie biżuterii, więc najlepiej jeśli jest to krótka, delikatna zawieszka. Jeśli okazja na to pozwala, możesz rozpiąć koszulę głębiej, tworząc większy dekolt i założyć bardziej wyrazisty naszyjnik. Powinien być on wykonany ze srebra lub złota, ewentualnie z kamieni szlachetnych. Efektownym połączeniem jest też koszula i krótkie perły.

W przypadku łódkowego dekoltu doskonały jest sznur czy dwa korali, który równoważy dość szeroki dekolt. Nigdy nie powinno się do niego zakładać żadnych krótkich naszyjników. Można także założyć długie kolczyki lub przypiąć efektowną broszkę, a szyję zostawić odsłoniętą.


Jest też dekolt, do którego bardzo trudno dobrać naszyjnik, bo jest on ozdobą samą w sobie i lepiej zrezygnować z naszyjnika na rzecz kolczyków. To tzw. dekolt fala. Jeśli już koniecznie chcemy czymś ozdobić szyję to powinien to być co najwyżej delikatny łańcuszek.

Na fantazję możemy sobie za to pozwolić w przypadku dekoltu - serduszka. Tutaj również mamy sporo nagiej skóry, którą możemy ozdobić. Tutaj możesz sobie pozwolić na masywniejsze, odważniejsze naszyjniki. Dobrze, gdy mają one zaokrągloną formę, korespondującą z wykończeniem dekoltu.


Uff... to chyba wszystkie najpopularniejsze dekolty, jakie możemy spotkać w ciuchach. Jaki jest Wasz ulubiony? Jak dobieracie swoją biżuterię?