niedziela, 2 listopada 2014

Dlaczego głowa boli?

Chyba niewielu jest na świecie ludzi, którzy choć raz nie doświadczyliby bólu głowy. Zwykle ich przyczyną jest nasz tryb życia - hałas, stres, przemęczenie czy używki. Ale bólu głowy nigdy nie należy lekceważyć, bo może być on również przyczyną znacznie poważniejszych dolegliwości. Wszystkich jego rodzajów opisać nie sposób, więc na dziś wybrałam te najczęściej występujące.Migrena
Sama doświadczałam jej w okresie dojrzewania, potem jakoś się ode mnie odczepiła. Jej ataki zdarzają się od kilku razy w roku do dwóch razy w miesiącu. Trwają od kilku godzin do 2-3 dni. Charakterystycznym objawem migreny jest jednostronny, pulsujący ból głowy, któremu towarzyszą nudności, światłowstręt, nadwrażliwość na dźwięki i zapachy oraz złe samopoczucie. Bóle są bardzo silne i ograniczają codzienne funkcjonowanie oraz sprawność fizyczną i psychiczną. Zwykle cierpią na nią kobiety, ale zdarza się, że atakuje również mężczyzn. Nie do końca wiadomo, co jest przyczyną migreny. Prawdopodobnie powodem jest nieprawidłowy przepływ krwi w drobnych naczynkach w głowie. Mogą ją wywoływać różne czynniki: przeżycia emocjonalne, zmęczenie, zmiany pogody, miesiączka, nasłonecznienie, niektóre produkty żywnościowe (np. czekolada, kakao, ser żółty, orzechy, jaja, pomidory, wino). Migrena może być również dziedziczna.
Aby z nią walczyć pomoce są silne środki przeciwbólowe. Ulgę przynosi leżenie w łóżku, w wywietrzonym pokoju, przy zasłoniętych oknach, w idealnej ciszy. Można położyć na czole zimny kompres, np. ściereczkę zmoczoną w lodowatej wodzie i wyciśniętą lub kostki lodu zawinięte w ściereczkę. Czasem ulgę może przynieść stałe uciskanie skroni, np. przez założenie na głowę ciasnej elastycznej opaski.

Napięciowy ból głowy
To chyba najbardziej powszechny rodzaj bólu głowy. Odczuwany jest w okolicy karku i potylicy albo w okolicy ciemieniowej i czoła, może trwać od pół godziny do nawet kilku dni. Ma charakter tępy, rozlany i nie pulsuje. Nasila się np. przy pochylaniu czy kaszlu.Czasami odczuwany jest jako obręcz zaciskająca się wokół głowy, sztywnienie karku i szyi. Chorzy mają wrażenie, że boli ich skóra głowy, a nawet włosy. Bóle napięciowe miewają różną długość trwania, ale zdarzają się też przypadki bólów chronicznych, które ciągną się tygodniami, miesiącami, a nawet latami.
Napięciowe bóle głowy prowokowane są przez stres, przepracowanie, zmęczenie, emocje, brak snu, zmiany atmosferyczne, nadużycie alkoholu, hałas, zanieczyszczone powietrze, niektóre pokarmy (np. żółty ser, orzechy, czekolada, peklowane mięso, owoce cytrusowe, śmietana, świeże wypieki drożdżowe lub dodawane do żywności środki konserwujące (glutaminian sodu) lub słodziki (aspartam). Dobrze on jednak reaguje na leki przeciwbólowe, odpoczynek i zniwelowanie źródła stresu. Ból złagodzi też masaż z olejkiem melisowym. Kroplę olejku delikatnie wmasowujemy okrężnymi ruchami w skórę u podstawy czaszki na karku, na skroniach i za uszami.


Klastrowy ból głowy
Ten rodzaj bólu trwa od kwadransa do 3 godzin i występuje jednostronnie. Napady zaczynają się w okolicy oka, rozchodzą – zdarza się – na całą twarz, a potem szybko narastają. Często objawami im towarzyszącymi są zatkany nos i łzawienie oczu. Przy tym bólu nie występują nudności i wymioty. Bóle powtarzają się kilka razy w ciągu dnia lub nocy, przez kilka tygodni lub nawet miesięcy. Pojawiają się najczęściej na wiosnę lub jesienią i mogą powtarzać się latami, jednak po jakimś czasie znikają. Częściej niż kobiety cierpią na ten rodzaj bólu panowie, zwłaszcza między 20. a 40. rokiem życia. Ze względu na ogromne nasilenie ból wpływa na zachowanie chorego wywołując reakcje agresji i autodestrukcji.

Ból głowy związany z chorobami mózgu
Ból stopniowo narastający, bardziej nasilony rano, potęgowany przez wysiłek fizyczny, z towarzyszącymi wymiotami, zaburzeniami widzenia wskazuje na podwyższone ciśnienie wewnątrzczaszkowe, które m.in. może być objawem choroby rozrostowej w ośrodkowym układzie nerwowym. Innymi objawami guza mózgu jest występowanie porażeń, czy niedowładów kończyn, zaburzenia widzenia lub napady drgawkowe. Dlatego też pojawianie się nagłego bólu głowy lub drgawek u osób po 40 roku życia wymaga wykluczenia takiej przyczyny. Objawy guza mózgu są uzależnione od jego lokalizacji w mózgu i od jego wielkości.


Zapalenie zatok
Z tą dolegliwością borykam się każdego roku w okresie jesienno-zimowym. Zapalenie zatok bywa przyczyną tępych, nasilających się przy pochylaniu, bólów w okolicy czołowej lub nosa. Bóle te z reguły pojawiają się rano i ustępują po południu. Może im towarzyszyć gorączka oraz wydzielina z nosa. Taki ból pojawia się przy chorych, niedrożnych zatokach.
Ulgę może przynieść inhalacja z użyciem olejku eukaliptusowego, tymiankowego lub sosnowego. Możemy też przyłożyć do nosa chusteczkę skropioną tymi olejkami i wdychać powoli zapach.
Ból pojawia się najczęściej przy ostrym zapaleniu zatok, po przebyciu nieżytu nosa lub grypy. 


Ból głowy spowodowany urazem
Te bóle występują po urazie głowy (np. po uderzeniu lub zranieniu). Najczęściej są następstwem zaburzeń w krążeniu mózgowym oraz na powierzchni czaszki. Z reguły jest to ból ostry, nasilający się pod wpływem kaszlu, kichania lub po wysiłku fizycznym.

Ból głowy spowodowany alergią lub pożywieniem
Przy tym rodzaju bólu często mamy katar, łzawią nam oczy, a ból głowy dodatkowo urasta i nadaje mu się większą rangę. Alergiczne bóle głowy są sezonowe i często leczy się je lekami antyhistaminowymi. U bardzo wrażliwych ludzi bóle głowy może powodować jeden z popularnych dodatków do pożywienia - glutaminian sodu. W głowie pulsuje, dodatkowo może wystąpić ból w klatce piersiowej, ból ramion i karku i napięcie w twarzy. Azotyny i azotany w mięsie mogą powodować ostre bóle głowy. A jeśli zjesz swoje ulubione lody zbyt szybko, lub zbyt szybko wypijesz zimny napój w niedługim czasie również możesz odczuć silny ból głowy.

Ból głowy w wyniku zmian zwyrodnieniowych
Bólom głowy spowodowanym zmianami zwyrodnieniowymi w szyjnym odcinku kręgosłupa towarzyszą często zawroty głowy. Zazwyczaj występuje on jednostronnie, promieniując do barku, jest nasilany przez ruch.Ból nadciśnieniowy
To jeden z objawów nadciśnienia - odczuwamy pulsowanie lub nacisk z tyłu głowy, w okolicach potylicy. Ból pojawia się zwykle rano, po przebudzeniu, często trwa cały dzień i ustępuje wieczorem. Może zmieniać natężenie – raz jest słabszy, raz silniejszy. Oprócz bólu mogą dokuczać zawroty głowy czy dzwonienie w uszach.
Przy takich bólach warto dwa razy dziennie kontrolować ciśnienie krwi. Wtedy rozpoznamy, czy za bóle rzeczywiście odpowiada nadciśnienie. Jeśli tak, warto wybrać się do lekarza, aby dobrał odpowiednie leki. Samodzielnie nie należy stosować niesterydowych leków przeciwzapalnych, np. z ibuprofenem. Zażywane w nadmiarze mogą podwyższać ciśnienie. Na co dzień ograniczmy sól w diecie i rzućmy palenie.

Miażdżyca naczyń mózgowych
Powoduje niecharakterystyczne, stałe lub okresowe bóle głowy, zazwyczaj jednostronne, dość silne, ostre lub podostre. Bóle takie czasem mogą zapowiadać udar mózgu.


To oczywiście tylko kilka dolegliwości, które powodują ból głowy. Czasami rzeczywiście wystarczy wyjść na spacer lub wziąć tabletkę przeciwbólową.Ale są sytuacje, w których bólu nie warto lekceważyć i lepiej wybrać się do lekarza.
 Kiedy?
  • gdy ostry ból głowy występuje po raz pierwszy w życiu
  • gdy wystąpiła sztywność karku - nie można brodą dotknąć klatki piersiowej
  • gdy ból głowy narasta szybko i gwałtownie
  • gdy bólom głowy towarzyszą: niedowład kończyn, zaburzenia świadomości, zaburzenia równowagi
  • gdy ból głowy związany jest z wysiłkiem fizycznym, kaszlem i zmianą pozycji ciała
  • gdy jednocześnie z bólem głowy występuje wysoka gorączka lub ból oka
  • gdy nawracające bóle głowy występują u dzieci
  • gdy samodzielne leczenie nie przynosi poprawy
A wy jakie macie sposoby na ból głowy?